“WKŁAD WIELKICH POLAKÓW W KSZTAŁTOWANIE…” JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH UKRAIŃSKICH. NIŻANKOWICE

 4 października 2018 roku w Szkole w Niżankowicach odbyła się wystawa i gra edukacyjna pt. „Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i ekonomii oraz przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”.

Wystawa została zorganizowana w sali sportowej szkoły, do której kierownictwo szkoły dało dostęp wszystkim chętnym. Warsztaty zaplanowane były w klasach po 20 osób w każdej (klasy 6 -7), ale zebrało się o wiele więcej dzieci, które z zainteresowaniem brali udział we wszystkich etapach prezentowanej gry.

Tradycyjnie już w drugiej części gry „biznesmeni” przedstawiły się inwestorom i opowiedzieli o swoim biznesie. Przy tym każdy z dzieci przeniósł się w wyobraźni w XIX wiek, i opisał nie tylko swoją działalność, ale nawet w czym jest ubrany, jaki w ten czas był transport i t.d. Dzieciaki na tyle zaangażowały się w grę, że na krótki moment wszystkim uczestnikom udało się odtworzyć kupno-sprzedaż na giełdzie.

Nie mniej aktywne było podsumowanie, każdy uczeń starał się wypowiedzieć na temat warsztatów. Więc każdy powiedział, co pamięta z historii, kto z wybitnych postaci najbardziej się spodobał i co wyniósł z gry. Ważnym momentem było to, że w wypowiedzeniach nie wolno było się powtarzać.

 

Проект «Обираю польську мову. Промоція польської мови в українських школах» співфінансується Міністерством Закордонних Справ РП в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018 р.»

Projekt “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”