“WKŁAD WIELKICH POLAKÓW W KSZTAŁTOWANIE…” JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH UKRAIŃSKICH. STRYJ

Dnia 5 października 2018 r. w Średniej Szkole Ogólnokształcącej I-III stopnia nr 6 m. Stryj odbyła się wystawa „Wkład wielkich Polaków w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i ekonomii oraz przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku” oraz gra edukacyjna.

Wystawa oraz przeprowadzona gra edukacyjna jest częścią projektu “Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” w ramach konkursu “Wybieram polski. Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W warsztatach wzięli udział uczniowie dwóch klas szóstych i dwóch siódmych – 43 osoby. Ekspozycja historyczna została wystawiona w korytarzu głównym szkoły, do której mieli dostęp wszystkie uczniowie szkoły. Na przerwach między lekcjami toczyły się dyskusje uczniów klas starszych, dzieci robili notatki i zdjęcia.

Pierwsza część warsztatów odbyła się w korytarzu w języku polskim. Każdy chciał wcielić się w postaci znanych przedsiębiorców i wynalazców, a komu to się udało bardzo ciekawie i z dumą przedstawił swego bohatera. Później grę kontynuowano w sali sportowej. Oprócz uczestników warsztatów uczniowie innych klas spostrzegali za procesem i aktywnie brali udział w debatach podsumowujących. Po ukończeniu warsztatów kierownictwo szkoły wyraziło chęć ponownego zorganizowania przedsięwzięcia. Całość wydarzenia przeprowadziła Pani Nela Szutiak.

Spotkanie odbyło się w szkolnej sali gimnastycznej, a sama wystawa została umieszczona na korytarzu by więcej uczniów i nauczycieli mieli okazje zapoznać się z jej treścią. W wydarzeniu uczestniczyło około 40 uczniów z klas 5-7. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w grę.

 

 

Проект «Обираю польську мову. Промоція польської мови в українських школах» співфінансується Міністерством Закордонних Справ РП в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018 р.»

Projekt “Wybieram Polski. Promocja języka polskiego w szkołach ukraińskich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”