Wystawa i gra “Wielcy Polacy dla Polski i Świata w Sobotniej Szkole Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury w Berdyczowie

Wystawa “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie” trafiła do Sobotniej  Szkoły Nauczania Języka Polskiego, Historii i Kultury  w  Berdyczowie 4 listopada 2019 r.

Po przedstawieniu wystawy o najważniejszych wydarzeniach w gospodarce i życiu społecznych XIX wieku, odbyły się też lekcje ekonomiczno-historyczne mające za zadanie przybliżyć sylwetki wybitnych Polaków i utrwalić posiadaną wiedzę

Gra składała się z 5 etapów:

  1. Wprowadzenie, podczas którego prowadząca wytłumaczyła zasady gry, odbyło się losowanie – kto zostanie przedsiębiorcą, a kto inwestorem. Następnie krótki wykład historyczny i przemówienie Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, który był w owym czasie ministrem skarbu Królestwa Polskiego. Mowy założycieli spółek, podczas których dzieci wczuwały się w role swoich bohaterów.
  2. Sesja na giełdzie warszawskiej, czyli runda kupna i sprzedaży akcji.
  1. Runda weryfikacji wartości akcji spółek po 5 latach
  2. Runda weryfikacji wartości spółek po 10 latach
  3. Podsumowanie

Projekt “Wielcy Polacy dla Polski i Świata. Wystawa i ekonomiczna gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży na Ukrainie”

jest realizowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonia i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.