Zapisz szkołę na lekcję żywej historii on-line z okazji 400.rocznicy wiktorii Chocimskiej “U boku Chodkiewicza”

 

Fundacja Wolność i Demokracja   zaprasza

 szkoły polonijne i organizacje polskie  z Ukrainy, Litwy i Łotwy do udziału w on-line lekcjach „żywej historii”  z okazji obchodów  400. rocznicy wiktorii Chocimskiej  “U boku  Chodkiewicza

Działanie jest realizowane w ramach projektu  „Pod chorągwią Rzeczypospolitej w 400- lecie chocimskiej wiktorii”. 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Projekt zakłada realizację szeregu działań mających na celu budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne na Ukrainie, Litwie, Łotwie poprzez upowszechnienie wiedzy o wiktorii chocimskiej z 1621 roku w jej 400. rocznicę. W bitwie tej wojska Rzeczpospolitej pokonały przeważające siły Imperium Osmańskiego i zagwarantowały sobie pokój na blisko 50 lat. Siły Rzeczpospolitej składały się z przedstawicieli wielu narodów – Polaków, Litwinów czy przodków współczesnych Ukraińców (Kozaków zaporoskich). Wydarzenie to jest niezwykle jasnym elementem naszej wspólnej historii. Zwycięstwo to odbiło się szerokim echem w Europie – łącznie z ustanowieniem święta przez ówczesnego papieża oraz chorwackim poematem narodowym “Osman”.

Zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w lekcjach on-line

“U boku Chodkiewica” 

Czas realizacji : Październik – listopad 2021, ZOOM

 Może to być lekcja na rozpoczęcie roku szkolnego w waszej szkole!
Lekcje żywej historii “U boku Chodkiewicza” realizowane będą w formie on-line za pośrednictwem platformy zoom. W jednej lekcji bierze udział jedna placówka szkoła/ organizacja polonijna zapewniając udział minimum 20 uczestników lekcji. Zapraszamy dzieci i młodzież od 12 roku życia.

Każda lekcja trwać będzie trwać 90 minut i prowadzona będzie przez 2 edukatorów, doświadczonych rekonstruktorów historycznych. W trakcie lekcji zaprezentowane zostaną repliki strojów, broni i wyposażenia wykorzystywane przez żołnierzy walczących pod Chocimiem, w tym żupany, delie, wamsy, szyszaki, kirysy, szable, pistolety, muszkiety itd. Lekcje realizowane będą zarówno dla szkół polskich jak organizacji i instytucji polonijnych.
Obok wykorzystywanej, autorskiej prezentacji multimedialnej prezentowane będą repliki strojów historycznych, broni i ekwipunku.
Poszczególne elementy będą prezentowane na żywo do kamery oraz za pomocą szczegółowych fotografii.
W trakcie lekcji odbiorcy zobaczą stroje polskiego husarza, muszkietera i Kozaka zaporoskiego.
Zapisz szkołę już dziś:

Planujemy zorganizować 20 lekcji dla 20 organizacji polonijnych, prowadzonych przez doświadczonych lektorów historyków przebranych w stroje z epoki podczas lekcji uczniowie zapoznają się z okolicznościami

Aby zapisać szkołę sobotnią/ punkt nauczania przy organizacji polonijnej/ do udziału w projekcie  należy kliknąć na poniższy link  i wypełnić formularz, zaznaczając podane przez siebie dane na kolor żółty.

Po zaakceptowaniu terminu przez prowadzących, potwierdzimy Państwu możliwość realizacji lekcji w danym terminie i wyślemy link  do spotkania na zoomie.

Potwierdzona przez Fundacje WID lekcja w tabelce będzie wyświetlać się kolorem zielonym.