II Bieg Niepodległości w Odessie

16 listopada w odeskim Parku im. Tarasa Szewczenki odbył się II Bieg Niepodległości, wzięło w nim udział około 500 osób.

Bieg zorganizowany został przez Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie, w ramach Dni Polski w Odeskim okręgu konsularnym, Banku Piwdennego, OdessaMarathon, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Druga edycja odeskiego Biegu Niepodległości była okazją do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu dla wielu mieszkańców miasta. Ponadto, organizatorzy zadbali o przesłanie edukacyjne. Każdy z uczestników otrzymał mapkę trasy, na której zaznaczono 9 punktów związanych z Wielkimi Polakami, a z głośników rozbrzmiewała polska muzyka. Był zorganizowany konkurs Wiedzy o Polsce i Wielkich Polaków.

W biegu wzięli udział m.in. pracownicy KG RP w Odessie, na czele z Konsulem RP Andrzejem Szmidtke, zawodowi biegacze, członkowie organizacji polskich, dziennikarze, pasjonaci nordic walking. Szczególnie miłą niespodziankę sprawił organizatorom Pan Przemysław Arendarski, który specjalnie na bieg przyleciał z Wrocławia. Nagrody przygotowano w trzech kategoriach wiekowych. Rekordzista przebiegł trasę w 5 min 07 sekund.

Nagrody zwycięzcom wręczał gość specjalny z Kijowa – oficer policji, Pan Paweł Dobosz. Każdy uczestnik Biegu Niepodległości otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piernikowy medal – każdy został zwycięzcą na swoim dystansie.

Organizacja Biegu była ogromnym wyzwaniem logistycznym – gratulujemy Pani Prezes Swietłanie Zajcewej-Wełykodnej, Pani Justynie Lalik, Panu Wasylemu Mamotence i Panu Konstantemu Zadorożnemu oraz kilkudziesięciu wolontariuszom za ich ciężką pracę, która przełożyła się na sukces promocyjny Polski.

Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, za udział w Biegu, kibicowanie – za aktywne świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Tekst: Konsulat Generalny RP w Odessie, Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Zdjęcia: Olga Krawcowa, Aleksander Woropajew, Irena Kozłowa