II Bieg Niepodległości w Odessie

16 listopada w odeskim Parku im. Tarasa Szewczenki odbył się II Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział około 500 osób.

Bieg zorganizował Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie w ramach Dni Polski w odeskim okręgu konsularnym, Banku Piwdennego oraz OdessaMarathon. Wydarzenie zostało współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

Druga edycja odeskiego Biegu Niepodległości była okazją do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu dla wielu mieszkańców miasta. Ponadto organizatorzy zadbali o jego przesłanie edukacyjne. Każdy z uczestników otrzymał mapkę trasy, na której zaznaczono dziewięć punktów związanych z Wielkimi Polakami, a z głośników rozbrzmiewała muzyka polska. Został też zorganizowany Konkurs Wiedzy o Polsce i Wielkich Polakach.

W biegu wzięli udział m.in. pracownicy KG RP w Odessie z konsulem RP Andrzejem Szmidtke na czele, zawodowi biegacze, członkowie organizacji polskich, dziennikarze oraz pasjonaci nordic walking. Szczególnie miłą niespodziankę sprawił organizatorom pan Przemysław Arendarski, który specjalnie na bieg przyleciał z Wrocławia. Rekordzista przebiegł trasę w 5 min 7 s.

Nagrody przygotowano w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcom wręczał je gość specjalny z Kijowa – oficer policji Paweł Dobosz. Jako że każdy uczestnik Biegu Niepodległości został zwycięzcą na swoim dystansie, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz piernikowy medal.

Organizacja Biegu była ogromnym wyzwaniem logistycznym. Wielkie gratulacje należą się pani prezes Swietłanie Zajcewej-Wełykodnej, pani Justynie Lalik, panu Wasylemu Mamotence i panu Konstantemu Zadorożnemu oraz kilkudziesięciu wolontariuszom za ich ciężką pracę, która przełożyła się na sukces promocyjny Polski.

Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za udział w Biegu, kibicowanie – za aktywne świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tekst: Konsulat Generalny RP w Odessie, Swietłana Zajcewa-Wełykodna

Zdjęcia: Olga Krawcowa, Aleksander Woropajew, Irena Kozłowa