Kolejna lekcja w ramach projektu “Dla Niepodległości – kontynuacja” z tematem “Naftowa Niepodległość” odbyła się z uczniami z Mons, Iwano-Frankiwska i Wiednia

W dniu 29.09.2022 w ramach projektu “Dla Niepodległości – kontynuacja” odbyła się lekcja z cyklu “Naftowa Niepodległość”.  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. W lekcji uczestniczyli uczniowie z szkół z lokalizacjami w Francji, Austrii i Ukrainie.  W zajęciach uczestniczyło 64 słuchaczy, którzy połączyły się zdalnie z swoich klas lekcyjnych i domów za pośrednictwem platformy ZOOM.

Zgromadzonym przedstawiony został tytuł projektu oraz temat lekcji. Ta zaś rozpoczęła się od dyskusji i wymianą myśli poświęconej znaczeniu światła i ciepła w historii człowieka. Następnie uczestnicy oceniali kolejne wynalazki źródeł światła – ogniska, lampki olejne, świeczki. Na tle przywołanych problemów i bolączek została ukazana praca Ignacego Łukasiewicza. Korzystając z możliwości tworzenia notatek na żywo w ZOOMie, omówiony i wskazany został każdy element lampy naftowej. Uczestnicy starali się określić zastosowanie kolejnych części. Szczegółowo omówiony został także rozwój galicyjskiego przemysłu naftowego. Dzięki korzystaniu z przygotowanej Mapy Google z lokacjami wskazane zostały miejscowości mające ogromne znaczenie dla historii polskiego i ukraińskiego nafciarstwa. Sporo miejsca zostało przeznaczone także na przybliżenie filantropijnej działalności Łukasiewicza.