Niepodległość i Pamięć
W ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” uczniowie po rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opisali, na podstawie zeszytu opracowanego przez ekspertów, wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości. Pytania podane w zeszycie wsparły dzieci i młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu, z drugiej strony – formuła zeszytu niepodległościowego pozostała otwarta na inicjatywy uczestników projektu. W ten sposób chcieliśmy dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje. Ważnym aspektem konkursu było zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji, które są cenne i, niestety, ze względu na wiek interlokutorów, uchwytne w bardzo krótkim czasie.
Zeszyty „Zapomniane Odzyskane. Polska Pamięć Pokoleń” zostały nadesłane do 40 ośrodków na terenie Ukrainy, a następnie ocenione przez specjalnie powołane komisje konkursowe w różnych miastach Ukrainy. Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu i nagrodzone.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w: Chmielnickim, Żytomierzu, Równem i Winnicy
Nagroda główna jest niespodzianką, natomiast dla pozostałych nagrodzonych upominki są już w drodze!
Dziękujemy za wsparcie naszych nagród i upominki od Instytutu Pamięci Narodowej oraz programu Niepodległa.
W efekcie realizacji projektu otrzymaliśmy niezwykły pamiętnik powstały z niesamowitych relacji, zdjęć i dokumentów, pełen emocji i wzruszeń. Poniżej zamieszczamy malutką część zebranej dokumentacji.
Dokumentacja projektu
Fotografie:
Dokumenty:
Dokumentacja pracy komisji:
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.