Rekrutacja! Zgłoś szkołę polonijną na lekcję żywej historii on-line „NAFTOWA NIEPODLEGŁOŚĆ!” i „ROMANTYCZNA NIEPODLEGŁA”

Fundacja Wolność i Demokracja

zaprasza szkoły polonijne i organizacje polskie do udziału w lekcjach on-line „żywej historii” w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Rok 2022 jest rokiem dwóch ważnych, dwusetnych rocznic: pierwszego wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicz oraz urodzin Ignacego Łukasiewicza – inżyniera i filantropa, pioniera przemysłu naftowego.

Wykorzystując tą okazję chcemy uwypuklić znaczeniem tych dwóch wizjonerów polskich, z tak różnych, lecz niezwykle ważnych dziedzin aktywności ludzkiej. Rozważać również, w jaki sposób te postacie pomogły Narodowi Polskiemu w dążeniach do wolności.

Zapraszamy do udziału w lekcjach on-line „NAFTOWA NIEPODLEGŁOŚĆ!” i „ROMANTYCZNA NIEPODLEGŁA”

Czas realizacji : wrzesień –  październik  2022, na platformie ZOOM

Może to być lekcja na rozpoczęcie roku szkolnego w Waszej szkole!

Zgłoś szkołę już dziś:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SDeRbW8ycNpd8UrXTd5mu-hpTsLno699ojHQkIUDkyQ/

Zajęcia trwają 90 minut i w każdych uczestniczyć będą uczniowie 2 placówek oświatowych/ organizacji polonijnych, co ułatwi nawiązywanie współpracy i poznawania nowych środowisk polonijnych.

Można zapisać się na jedną lub też na dwie lekcje.  Na jedną lekcję zapraszamy kilka szkół, każda szkoła  zobowiązuje się zapewnić udział  co najmniej  10 uczniów na lekcji.

Uczniowie  mogą łączyć się na lekcje albo z klasy lekcyjnej albo  z domu, jedyne wymaganie  posiadanie dostępu do Internetu i konta na ZOOM.

Po wpisaniu proponowanego terminu lekcji  do Formularza,  skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia terminu lekcji i przekażemy link do spotkania na zoomie.

Zorganizujemy zajęcia w 5 terminach

„Romantyczna Niepodległa” prowadzona będzie przez doświadczonych lektorów-historyków ubranych w mundury historyczne. Podczas zajęć uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z postacią Adama Mickiewicza i jego twórczością inspirującą liczne pokolenia Polaków do pielęgnowania polskiej kultury i dziedzictwa oraz do walki o odzyskanie niepodległości. Rok 2022 został uznany Rokiem Romantyzmu w związku z 200. Rocznica pierwszego wydania „Ballad i Romansów”.

Zajęcia składać się będą z części wykładowej oraz poglądowej, podczas której edukatorzy zaprezentują kopie strojów, repliki wyposażenia, fragmenty filmów. Wszystko w ramach autorskich prezentacji multimedialnych.

Aby zgłosić szkołę sobotnią / punkt nauczania przy organizacji polonijnej, do udziału w projekcie należy kliknąć na poniższy link i wypełnić formularz, zaznaczając podane przez siebie dane na kolor żółty.

Po wyborze przez Was terminu potwierdzimy Państwu możliwość jego realizacji lekcji i wyślemy link do spotkania na zoomie. Potwierdzony termin lekcja w tabelce będzie wyświetlać się kolorem zielonym.

„Naftową Niepodległość” zaprezentują doświadczeni lektorzy-historycy przebrani w stroje z epoki. Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z postacią Ignacego Łukasiewicza, pioniera światowego przemysłu naftowego, patrioty i filantropa. W 2022 roku przypada 200. rocznica jego urodzin. Niepodległość w 1918 roku wywalczono dzięki staraniom wojskowych, dyplomatów ale też przedsiębiorców, którzy starali się o materialny rozwój ojczyzny gromadząc i pomnażając majątki, dzięki czemu rósł poziom życia mieszkańców ziem polskich.

 

Lekcje historii online „NAFTOWA NIEPODLEGŁOŚĆ!” i „ROMANTYCZNA NIEPODLEGŁA”

mają 2 warianty i są dostosowane do potrzeb odbiorców:

wariant 1 – dla uczniów szkół podstawowych (wiek: 12 -15 lat ),

wariant 2 – dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, osób dorosłych (wiek: 15+)

Lekcje żywej historii są realizowane przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach  projektu  “DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja”. 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”

osoba do kontaktu :  [email protected]

Zapisy na zajęcia:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SDeRbW8ycNpd8UrXTd5mu-hpTsLno699ojHQkIUDkyQ/

Nie zwlekaj liczba miejsc ograniczona!