Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Valdemoro

Cały czas z różnych zakątków świata napływają do Fundacji relacje z obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej opis  uroczystości zorganizowanych w Valdemoro w Hiszpanii przez szkołę polonijną działającą przy stowarzyszeniu Asociación Polaca Ambar.

O 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętała społeczność naszej szkoły. Z tej okazji 9 listopada o godzinie 12.00 uczniowie i grono pedagogiczne z zarządem stowarzyszenia i z przybyłymi rodzicami odśpiewali hymn państwowy. Uczniowie zaprezentowali kilka pieśni i wierszy patriotycznych.

Tego dnia gośćmi szkoły byli przedstawiciele stowarzyszenia historyczno-kulturalnego First to Fight Poland. Przybliżyli uczniom historię z okresu I wojny światowej oraz zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek żołnierzy z tamtego okresu. Pokaz musztry zainteresował wszystkich: i starszych, i młodszych. Była to piękna żywa lekcja historii i patriotyzmu.

Msza za ojczyznę była celebrowana przez trzech księży, dwóch polskich i jednego hiszpańskiego. Msza była dwujęzyczna. Poprowadzona została w konwencji uroczystej, z wejściem pocztu sztandarowego (stowarzyszenie First to Fight Poland w strojach żołnierzy i policjantów z 1920 roku). Zespół Krakus zapewnił oprawę muzyczną mszy i zaprezentował następujące pieśni: „Barka” po polsku i po hiszpańsku, „Abba Ojcze”, „Ubi caritas” po łacinie, „Czarna Madonna” i „Boże coś Polskę”.

Po mszy część gości spotkała się w bibliotece, gdzie zespół śpiewał piosenki z okresu I i II wojny światowej. Częściowo wspomagaliśmy się Śpiewnikiem Patriotycznym. Śpiewaliśmy również po hiszpańsku i po polsku piosenkę „Asturias patria querida”, po czym zespół wykonał hiszpańskie piosenki „Clavelitos” i „Bella ciao”. Z polskiej cukierni Cafe Meryk przyszły do nas rogale, które bardzo wszystkim smakowały. Nadzienie z białego maku wzbudziło zdumienie zarówno Hiszpanów, którzy zasadniczo maku nie znają, jak i Polaków, którzy niekoniecznie znają biały mak. Wychodzący goście otrzymywali koszulki pamiątkowe z Orłem Białym, logo naszego stowarzyszenia i logo Niepodległa.

Uroczystości zostały dofinansowane w ramach realizacji projektu Fundacji Wolność i Demokracja Dla Niepodległości – kontynuacja  realizowanego w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Autor: Lucyna Lopez , Asociación Polaca Ambar , Valdemoro