Świętowanie 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Valdemoro

Cały czas napływają jeszcze do fundacji relacje ze świętowania 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę z różnych zakątków świata, tym razem zapraszamy do obejrzenia galerii z uroczystości zorganizowanych w  Valdemoro  w Hiszpanii.

O 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pamiętała też społeczność naszej szkoły.

Z tej to okazji 09 listopada o godzinie 12.00 uczniowie i grono pedagogiczne z zarządem stowarzyszenia i z przybyłymi rodzicami odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.

Uczniowie zaprezentowali kilka pieśni i wierszy patriotycznych.

Tego dnia naszymi gośćmi byli przedstawiciele stowarzyszenia historyczno-kulturalnego First to Fight Poland. Przybliżyli uczniom trochę historii z okresu I wojny światowej oraz zaprezentowali umundurowanie i cały ekwipunek żołnierzy z tamtego okresu. Pokaz musztry zainteresował wszystkich i starszych i młodszych. Była to piękna “żywa” lekcja historii i patriotyzmu.

Msza za ojczyznę była celebrowana przez trzech księży, dwóch polskich i jednego hiszpańskiego. Msza była dwujęzyczna. Poprowadzona została w konwencji uroczystej, z wejściem pocztu sztandarowego (stowarzyszenie First to Fight Poland w strojach żołnierzy i policjantów z 1920 r.)

Zespół Krakus zapewnił nam oprawę muzyczną mszy i zaprezentował następujące pieśni: Barka po polsku i po hiszpańsku, Abba Ojcze, Ubi Caritas po łacinie, Czarna Madonna i Boże coś Polskę.

Po mszy część gości spotkała się w bibliotece, gdzie zespół śpiewał piosenki z okresu I i II wojny światowej, częściowo wspomagaliśmy się Śpiewnikiem Patriotycznym. Śpiewaliśmy również po hiszpańsku i po polsku piosenkę „Asturias patria querida”, po czym zespół zaśpiewał hiszpańskie piosenki „Clavelitos” i „Bella Ciao”.

Z polskiej cukierni Cafe Meryk przyszły do nas Rogale, które bardzo wszystkim smakowały. Nadzienie z białego maku wzbudziło zdumienie zarówno Hiszpanów, którzy zasadniczo maku nie znają, jak i Polaków, którzy niekoniecznie znają biały mak.

Wychodzący goście otrzymywali koszulki pamiątkowe z Orłem Białym, logo naszego stowarzyszenia i logo Niepodległa.

Uroczystości zostały dofinansowane w ramach realizacji projektu  Fundacji Wolność i Demokracja DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja  realizowanego w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Autor: Lucyna Lopez , Asociacion Polaca Ambar , Vałdemoro