Współczesna wojna propagandowa i sposoby jej przeciwdziałania
Fundacja Wolność i Demokracja rozpoczęła realizację projektu „Współczesna wojna propagandowa i sposoby jej przeciwdziałania w międzynarodowym środowisku medialnym w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnej komunikacji strategicznej”.
Od kilku lat obserwujemy zmasowany atak rosyjskiej machiny propagandowej, która czynnie realizuje politykę Kremla wprowadzając do przestrzeni publicznej dezinformację, manipulację rzeczywistością, czy propagandę.
W odpowiedzi na te niepokojące działania Parlament Europejski przyjął rezolucję (23.11.2016) w sprawie unijnej komunikacji strategicznej w celu przeciwdziałania wrogiej propagandzie państw trzecich autorstwa polskiej europosłanki Anny Fotygi.
W międzynarodowym gronie ekspertów, medioznawców, wydawców, dziennikarzy, studentów dziennikarstwa chcemy opisać i zdefiniować zjawiska nazywane „ruskim mirem”, „wojną propagandową“, „wojną hybrydową“ oraz w kontekście rezolucji zastanowić się nad formami nowej komunikacji strategicznej w regionie państw Partnerstwa Wschodniego.
W ramach projektu powstanie 8 publikacji tematycznych z tłumaczeniem na język angielski, których autorami będą medioznawcy z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego oraz dziennikarze zajmujący się tą problematyką.
W październiku zapraszamy na konferencję: „Media – Rosja. Nowe zagrożenia propagandowe”.
Publikacje
Konferencja
Salonik medialny
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent II Wymiar Wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017